تهاتر در معاملات املاک

tahatooor
 • post author image تیم محتوای شش دونگ
 • آموزش (عمومی)

 • دی 29, 1401

 • امتیاز مقاله :

  امتیاز ما

تهاتر در معامله املاک نوعی معاوضه در بازار املاک به شمار می‌رود. این روش برای معاملات ملک در بازار املاک به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر فردی قصد فروش ملک خود را داشته باشد و بخواهد ملک دیگری را خریداری نماید می‌تواند از این روش معاملاتی استفاده کند.

زمانی که قرار است دو ملک با یکدیگر معامله شوند و پول و چکی در میان نیست، این نوع روش معاملاتی را تهاتر معامله ملک می‌گویند. در اصطلاح عامیانه به تهاتر ملک، تاخت زدن نیز گفته می‌شود. در ادامه به مزایای تهاتر ملک و انواع آن می‌پردازیم.لطفا با شش دونگ همراه باشید.

انواع تهاتر معامله املاک

taahatoor

tahatordaramlak

 

تهاتر سنتی و یا خالص:

زمانی است که قرار است کالای مورد نظر به صورت مستقیم مورد معامله قرار گیرد. در این نوع  پولی در میان گذاشته نمی‌شود. در شرایط بحرانی و یا زمانی که معامله با مبلغ کمی انجام می‌شود، این روش قابل کاربرد است.

تهاتر تسویه‌ای:

در این بخش توافقی صورت می‌گیرد تا تسویه مبلغ کالا و خدمات مورد نظر در یک بازه زمانی مشخصی از طریق صادرات و واردات کالا و خدمات، انجام گیرد.

تهاتر قهری:

در این بخش همه چیز بر اساس حکم قانونی صادر می‌شود و طرفین معامله دخالتی در آن ندارند.

 تهاتر قراردادی:

اگر معامله در یک جنس نباشد و شرایط قهری نیز برای آن در نظر گرفته نشود و یا زمان و مکان عامل متفاوت باشد، طرفین به کمک تهاتر ملک می‌توانند توافق کنند.

 تهاتر قضایی:

در این نوع با حکم قضایی معامله صورت می‌گیرد. برای اثبات معامله نیز لازم است از حکم قضایی استفاده شود.

مزایای تهاتر معامله املاک

یکی از مزایای تهاتر ملک، نبود شخص ثالث در معامله است. توافق بین دو طرف معامله انجام می‌گیرد. در نتیجه سرعت معامله افزایش خواهد یافت. یکی از مهم‌ترین مزایای که این موضوع دارد افزایش سرعت انجام معامله خواهد بود. از آنجایی که واسطه‌ای وجود ندارد، معامله به سادگی انجام می‌گیرد.

با توجه به وجود تورم و افزایش قیمت‌ها ممکن است در سرمایه‌گذاری و خرید و فروش ریسک وجود داشته باشد. اما این روش ریسک را کاهش داده و یا از بین می‌برد.

این موضوع نیاز به پول نقد ندارد، همین امر نقدینگی را کاهش می‌دهد. با توجه به آنکه برای ساخت ملک نیاز به مصالح ساختمانی وجود دارد و ممکن است نقدینگی سازندگان به اندازه کافی نباشد در نتیجه به کمک آن می‌توان مصالح ساختمانی را با ملک تعویض کرد، بدون آنکه ارزش مواد معامله تغییر کند.

نکات لازم برای انجام تهاتر ملک

برای انجام هر نوع معامله‌ای لازم است نکات مهم معامله را بدانید و به آن‌ها توجه کنید.مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید قیمت ملک و کالای مورد نظر است. اگر معامله مورد نظر بر روی ملک است لازم است قیمت کارشناسی آن نیز مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به آنکه تهاتر معامله املاک با سایر معامله‌ها تفاوت چندانی ندارد، حتماً لازم است روند قانونی و رسمی برای آن طی شود. همین طور بسیار مهم است که هر دو طرف از معامله رضایت داشته باشند.

شرایط لازم برای انجام تهاتر ملک

 • طرفین معامله باید صلاحیت انجام معامله را داشته باشند.
 • در معامله تهاتری در صورت معاوضه بدهی، مقدار بدهی دو طرف لازم است یکسان باشد.
 • طرفین باید از انجام آن رضایت کامل داشته باشند.
 • تهاتر باید چطوری انجام گیرد که هیچ کدام از طرفین متضرر نشوند.
 • در واقع معامله تهاتری وجه نقدی پرداخت نمی‌شود و یک معامله کالا به کالا است.
 • به خصوص پروژه‌های بزرگ، معامله مناسبی برای تهاتر ملک هستند.

 

نکات لازم برای تنظیم قرارداد تهاتر

در تنظیم مبادله پایاپای با این روش لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید. این نکات می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • مشخصات کامل طرفین قرارداد
 • مشخص بودن موضوع قرارداد به طور کاملا دقیق
 • مشخص بودن ویژگی‌های کالای مورد معامله ازجمله متراژ، قیمت، موقعیت معامله و غیره
 • مشخص بودن مدت زمان قرارداد معامله
 • مشخص بودن مبلغ قرارداد
 • مشخص بودن ارزش ملک و یا کالای مورد معامله
 • مشخص کردن شرایط فسخ قرارداد بین طرفین در صورت وجود شرایطی
tahator

tahatoordaramlak

تهاتر ملک با کالا

تهاتر معامله املاک با کالا یکی دیگر از شیوه‌های این بحث حساب می‌شود. اگر با رکود بازار مسکن مواجه باشید می‌توانید از این راهکار استفاده کنید. از جمله کالاهایی که می‌توانید برای معامله با مسکن در نظر بگیرید مواد غذایی، پوشاک، خودرو و کالای ساختمانی است.

 تئاتر ملک با کالای ساختمانی

یکی دیگر از انواع این موضوع ، معاوضه املاک با کالای ساختمانی می‌تواند باشد. معمولا سازنده‌ها این نوع معامله را انجام می‌دهند. نحوه کار به این صورت است که سازندگان ساختمان به جای پرداخت وجه نقد جهت خرید مصالح ساختمانی از جمله سیمان میلگرد و غیره، یک واحد مسکونی را با مصالح فروش معامله می‌کنند.

سخن آخر

تهاتر ملک معامله‌ای است که به صورت پایاپای انجام می‌گیرد. مواد معامله می‌تواند املاک و یا کالاهای مختلف باشد. در صورتی که طرفین از این معامله رضایت کامل را داشته باشند بدون آن که وجه نقدی پرداخت شود معامله صورت گرفته و امضا می‌شود. مورد معامله باید ارزش یکسانی داشته باشد. بسیاری از افراد امروزه با توجه به نوسان بازار مسکن از این مورد در معامله املاک استفاده می‌کنند. از مزایای این موضوع ملک می‌توان به سرعت انجام معامله اشاره کرد.

 

برای مطالعه مقاله ضمانت اجرایی در معاملات ملکی کلیک کنید.

 

”شش دنگ”شش دانگ”۶دونگ”۶دنگ”۶دانگ”شیش دونگ”شیش دنگ”شیش دانگ”

اشتباه نکن ! شش دونگ درسته

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

برای ارسال دیدگاه اطلاعات زیر را وارد کرده و بر روی ارسال کلیک کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.